Projekty mladých chemiků se zaměřily na organickou chemii
Pardubice; Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích hostila ve středu 8. února 2017 soutěž projektů. Čtrnáct týmů základních škol se pokusilo nápaditým způsobem ukázat historii, význam a praktické využití organické chemie.
Projektový den je součástí 10. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá SPŠCH Pardubice. Cílem této kategorie je představit chemii jako vysoce kreativní a tvůrčí vědu, založenou na týmové spolupráci a odvaze experimentovat. Slavnostního zahájení se ujala místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, ředitel pořádající školy Jan Ptáček a zástupci generálních partnerů soutěže. Ti poděkovali žákům i učitelům za předvedené práce a popřáli soutěžícím, aby je láska k chemii neopustila ani při výběru jejich studijního oboru.
Žáci osmých a devátých tříd od října loňského roku pracovali na zadání, jehož téma znělo Organická chemie. „Každý tým si mohl zvolit libovolný příklad využití organické chemie – od plastů přes potraviny až po kosmetiku nebo textilní průmysl. Nechyběly ani poučné výpravy do historie oboru,“ přibližuje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. „Nejprve žáci instalovali své postery v tělocvičně a poté pokračovali v prezentacích v odborných učebnách. Tam byly k vidění krátké tematické filmy, počítačové animace a jiná vizuální ztvárnění. Některé týmy vsadily spíše na umělecký projev a zahrály nám loutkové divadlo, zarecitovaly epos o uhlíku nebo zazpívaly vlastní chemickou píseň,“ doplňuje Volejníková.
Předvedené výkony hodnotila porota složená z pedagogů SPŠCH. Pořadí týmů ale mohli ovlivnit i hosté z řad partnerů soutěže, kteří svým favoritům udíleli preferenční hlasy. „Při posuzování projektů klademe důraz především na originalitu zpracování a kreativní nasazení soutěžících. Schopnosti tvořit a myslet v nových souvislostech si totiž velmi ceníme u našich současných i budoucích studentů,“ vysvětluje ředitel SPŠCH Jan Ptáček. A dodává, že paleta letošních témat byla opravdu pestrá. Porota hodnotila například projekty s názvy Čokoládový sen, Konopí, Plastová pohádka, Tabák jako droga nebo Parfém - příběh vraha.
Projektový den byl nejen festivalem dobrých nápadů, ale také příležitostí vyzkoušet si atraktivní doprovodný program. Pardubická SPŠCH zajistila pro všechny přítomné ochutnávku virtuální reality v podobě nejmodernějších výukových programů. Stačilo nasadit si „kouzelné“ brýle a dotyčný se rázem ocitl v jiném světě. „Je to fantastický zážitek! Stal jsem se malou červenou krvinkou a putoval krevním řečištěm až do buněčné tkáně. Viděl jsem všechno tak zblízka, jako bych si na to mohl sáhnout. Tomu se nevyrovná žádná učebnice ani sebelepší výklad učitele,“ svěřuje se Filip Duda ze ZŠ Svoboda nad Úpou. Druhou zajímavou atrakcí byla komentovaná výstava ekologicky šetrného vozidla - elektromobilu, který škole v rámci projektového dne zapůjčil Pardubický kraj.
Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií regionálního kola soutěže se uskuteční 15. března 2017 v pardubickém ABC Klubu. „Předávání cen bude mít charakter zábavného odpoledne s bohatým doprovodným programem. A protože Mladý chemik je podporován řadou významných firem a společností, nejlepší soutěžící i jejich učitelé se mohou těšit na velmi atraktivní ceny,“ podotýká Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizačně zajišťuje.
Vyhlášením výsledků pardubického regionálního kola ale Mladý chemik ještě nekončí. Vyvrcholením soutěže bude celostátním finále jednotlivců, které 13. června 2017 pořádá Fakulta chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Národní finále rozhodne o tom, kdo se stane králem mladých chemiků pro rok 2017.
Více informací na
www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz
Poděkování partnerům
Soutěž se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu České republiky
Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Generálními partnery jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., a Lučební závody Draslovka a.s. Kolín
Hlavním partnerem je Odborový svaz ECHO
Středními partnery jsou Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Komerční banka, Alfredo catering a Severochema, družstvo pro chemickou výrobu, Liberec
Partnery jsou Synthos Kralupy, a.s., Aerosol-service a.s., Lach-Ner, s.r.o., ABL&E – JASCO, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., VWR, s.r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, GeoEko, ZO OS Echo Synthesia, AGROFERT, a.s., KAVALIERGLASS, a.s., MERKAT, spol. s r.o., Východočeské divadlo Pardubice a Statutární město Pardubice
Marketingovým partnerem je Czech marketing s.r.o.
Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Týdeník Pernštejn, 5+2 dny, Rádio Blaník