Zajímavosti ze světa chemie
Solární energetika aneb na návštěvě v křemíkovém nebi
Solární energetika je v posledních několika letech velké téma, i když většinovou veřejností brána spíše negativně. Odhrneme-li však stranou veškeré politikum a „českou cestu“, které jsou toho příčinou, můžeme solárním panelům v klidu nahlédnout pod kůži a vidět zajímavé věci, které se zde odehrávají.
Alchymie - po stopách chemického prapůvodu
Slovo alchymista vnutí člověku představu o nepříliš důvěryhodném až směšném chlapíkovi, snažícím se na dvoře císaře Rudolfa II. vyrobit zlato ze švestek, zhmotnit tmu či rozbít kladivem atom olova. Dnes označována za pavědu, kdysi dávno velmi vážná snaha přeměnit levné kovy v kovy drahé a připravit zázračný elixír nesmrtelnosti.
S anestézií do říše snů...
Anestetika nám dopřávají pohodlí zaspání většinou nepříjemných zásahů do našeho těla, a tak se místo bolestivé agónie a pohledu do svého „nitra“ probouzíme již po zákroku se spravenou nohou, vyndaným slepým střevem nebo třeba většími ňadry.
Je zmrzlina moc chemická a kalorická?
Zmrzlina je oblíbená lahůdka a horké letní měsíce přímo vybízí k její zvýšené konzumaci. Dlouhodobě nejoblíbenější příchutí je vanilková, následována čokoládovou. "Velký hitem se v poslední době stávají netradiční chuti, jako například rumový oříšek a červený meloun. Obecně platí, že čím je venku větší teplo, tím víc se prodávají ovocné příchutě," říká specialista na zmrzliny Oldřich Šmerda z Mlékárny Hlinsko.
Zažij chemii: Fungovalo by cédéčko bez chemie? To víte že ne...
Kompaktní disk sice může vypadat tak trochu jako mladší bratr gramofonové desky, avšak společný mají jen tvar a skutečnost, že oba dva jsou audionosiče. Způsob záznamu i reprodukce se samozřejmě diametrálně liší a stejně tak materiál i technologie, kterou se vyrábí.
Vaříme, udíme, grilujeme... s chemií
„Přátelé, já vopravdu nevim, já bych vám to neradil, já totiž všechno sežeru. Já když du z práce, tak celou hodinu nakupuju, plnou tašku toho nesu… A já jak už to vidim za výkladem, tak na to dostanu tak strašnou chuť, že až z toho zeslábnu. A tak rychle nakoupim a du domu. Ale to já nejdu, to já utikam. A doma to všechno sežeru…“
Vstávej, semínko, holala aneb zázrak fotosyntézy
I nebyla ze semínka fiala, ale divizna. Přesto se Křemílek s Vochomůrkou radovali, když na vlastní oči viděli, jak ze semínka květinka vyrostla. Proč květiny rostou, to už malé skřítky nezajímalo, ale jistě to bude zajímat čtenáře. Nuže, poodkryjme si malé tajemství, zázrak všedních dnů zvaný fotosyntéza.
Hrdliččin zval ku lásce hlas aneb láska a chemie
Ani marketingové úsilí sv. Valentýna nezakryje skutečnost, že "lásky čas" vrcholí teprve v květnu, kdy sníh patří už jen horám, stromy si hrají s barvami, dívky odhalují své půvaby, bardové ladí loutny, a vše kolem je usměvavé, švitořící a slunečné. V těchto dnech mají Amorovy šípy nejpřesnější mušku.
Pekař peče housky... aneb chemie v kuchyni
Těžko někoho oslnit vysvětlováním, co je to pečení a mouka. Ale k úvodu vždycky nějaká ta omáčka patří, tak si řekněme alespoň pár nejnutnějších slov. Tak tedy, pekli už staří Egypťané, chleba známe odnepaměti, mouku ještě dýl…
Voňavé tajemství kávy
„Chtěl jsem se jenom zeptat, jestli už někdo z panstva nemá chuť na dobrou brazilskou kávu?“… „Já mám pouze dotaz stran té brazilské kávy…“
Ať už brazilská, arabská, italská, vídeňská, nebo s rumem, dobrá může být vždycky. Pro někoho něco naprosto nezbytného, pro jiného naopak jen odporná černá voda. V každém případě se v nás po její konzumaci odehrává zajímavý příběh.