Zajímavosti ze světa chemie
Tycho Brahe nebyl otráven rtutí
Závěry výzkumu českých a dánských badatelů Příčinou smrti věhlasného dánského astronoma Tychona Braha, jenž na sklonku života působil v Praze na dvoře císaře Rudolfa II., nebyla otrava rtutí, jak dosud naznačovaly některé teorie. Potvrdily to závěry výzkumu dánsko-českého vědeckého týmu, který zkoumal astronomovy ostatky po opětovném otevření jeho hrobky v listopadu 2010. Výsledky intenzivního studia, na němž se podílel i tým prof. Jana Kučery z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR, byly publikovány v listopadovém čísle mezinárodního odborného časopisu Archaeometry – viz zde.
Zažij chemii: Víte vše o hokejovém puku?
Hokejový puk je základní hrací pomůckou u nás nejoblíbenějšího a zdaleka nejúspěšnějšího sportu, ledního hokeje. Když překročí brankovou čáru soupeře, domácnosti, hospody a často i náměstí propukají v nadšení. Řeč je samozřejmě o hokejovém puku, patrně nejsledovanějším kousku gumy na světě.
Když oxycelulóza svádí krevní destičky
Ještě mám v živé paměti ten strach z vykrvácení, které mi můj bratr se 100% jistotou prorokoval poté, co se mi asi v šesti letech spustila krev z nosu a valila se z něj dalších dobrých 30 minut. Pojďme se podívat, co ta naše biochemická továrna, tedy naše tělo, umí udělat pro to, aby tento strach mohl být i nadále bezpředmětný.