Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Zajímavosti ze světa chemie / Zažij chemii: Víte vše o hokejovém puku?

Zažij chemii: Víte vše o hokejovém puku?

Hokejový puk je základní hrací pomůckou u nás nejoblíbenějšího a zdaleka nejúspěšnějšího sportu, ledního hokeje. Když překročí brankovou čáru soupeře, domácnosti, hospody a často i náměstí propukají v nadšení. Řeč je samozřejmě o hokejovém puku, patrně nejsledovanějším kousku gumy na světě.

Trocha historie nikoho nezabije

Zpočátku se hokejový puk snad ani nedal nazývat pukem a hokej hokejem. Jednalo se spíš o hry podobné lednímu hokeji, které se hrály s gumovým nebo koženým míčkem v ledových podmínkách Kanady. Když nebylo nic jiného k dispozici, hráči si vystačili i s „pukem“ uříznutým z dřevěného polena, plechovkou nebo dokonce zmrzlým trusem. Gumový míček byl těžko ovladatelný, hodně skákal a odrážel se.

Z toho důvodu jej podle kanadské legendy majitel jedné z prvních vnitřních ledových ploch v Montrealu v roce 1875 ořízl a dal tak základ modernímu hokejovému puku (jiná interpretace přisuzuje stejné zásluhy studentům z Bostonu). První vyráběné puky podobné těm dnešním se objevily v roce 1886 a používali je hráči týmu Victoria z Montrealu. Na rozdíl od současných byly některé z nich vyráběny slepováním menších kusů gumy dohromady. Mohlo se tak stát, že se při tvrdší střele puk rozletěl na kusy.

Jak se vyrábí puk?

Moderní puky se vyrábějí ze směsi syntetické a/nebo přírodní gumy, která tvoří většinu jeho hmoty. Dalšími přísadami jsou olej, síra, uhličitan vápenatý a řada antioxidantů. Ty všechny napomáhají hmotě získat požadovanou tvrdost, elasticitu a odolnost. Pro barvu se přidávají černé saze. Prefabrikát v podobě hokejového bochánku je za teploty přesahující 150 °C pod velkým tlakem (několik stovek atmosfér) lisován na výsledný puk. Ten je dokončován ručním ořezáváním na stroji a často také potiskem.

Výsledné míry jsou 7,62 cm x 2,54 cm (3 palce x 1 palec) s hmotností 170 gramů. Vyrábějí se samozřejmě i menší puky pro malé hráče. Zajímavostí je, že se hokejové puky ve velkém vyrábějí jen v pěti zemích světa: v Kanadě, Rusku, Číně, na Slovensku a u nás, v České republice.

Syntetická guma se vyrábí polymerizací základních monomerních produktů ropy. Velmi známé jsou styren-butadienové gumy, polyisoprenové, chloroprenové nebo isobutylenové. Může se však prakticky jednat o jakoukoli kombinaci jejich monomerních jednotek s různými výslednými vlastnostmi (elasticita, tvrdost).

Až budete v zimě brázdit stadion, s kliedem vezměte polymerizovaný produkt ropy pořádně na hůl. :-)

 

Autor: Zazijchemii.cz


Komentáře