Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Zajímavosti ze světa chemie

Zajímavosti ze světa chemie

Kouzlo chemie v autobateriích

Obzvlášť během zimního období se nejednomu řidiči stane, že své auto nastartuje až s notnou dávkou klení a naříkání. To v tom lepším případě. Někdy autobaterii obměkčí až láskyplné obejmutí, zahřátí a… dobití (od slova tlouct). Co se vlastně autobateriím (nejen) v těchto krušných chvílích honí hlavou?

Maso známé, neznámé

„Máte štěstí, že jedu zrovna kolem. Na maso jsem náhodou odborník. Aspoň to o mně říkají. Jó, teta, na to musíte paličkou. Takovou. A víte vůbec, proč se řízky klepou? A proč je maso červené? A víte, že …?“

Chemie ve službách temnot

Není tomu dávno, co světem prolétla zpráva o použití chemických zbraní v Sýrii. Mediální přestřelku o původci útoku a následné geopolitické tahanice nechme stranou. Zajímavější je informace, že na území Sýrie došlo k chemickému útoku již před osmnácti stoletími, což podněcuje nutkání si historii těchto smrtonosných zbraní trochu poodkrýt.

Zažijchemii: Umělý vánoční stromeček

Je symbolem nejen českých vánoc. Provoní váš domov, poskytne přístřeší dárkům a nastaví pomocnou ruku všem jedlým i nejedlým ozdobám. Bez vánočního stromečku by naše Vánoce nebyly tím, čím jsou. Nedlouho po svém vrcholu však čeká většinu z nich cesta do kontejneru nebo do blízkého krbu. Ty šťastnější se ale vrací zpět do krabice, kde jsou připraveny na další rok. Jsou totiž skoro nesmrtelné.

Zazijchemii: Vše, co jste chtěli vědět o projímadlech

Často hrají hlavní roli kanadských žertíků, které přes svou nespornou vtipnost mohou pro napálenou osobu končit opravdu ošklivě a podle okolností také velmi ostudně. Na druhou stranu při záměrném požití dokážou poskytnout úlevu v pravém slova smyslu. Řeč je samozřejmě o projímadlech.

"Biopneumatiky" aneb na čem budeme jezdit

Etapy lidského poznání se nazývají podle objevů, které tu danou etapu charakterizují. Byla tady doba bronzová, železná, či průmyslové revoluce. Jak se ale bude nazývat etapa, ve které žijeme dnes? Když se rozhlédneme, tak bychom tuto etapu mohli nazvat dobou polymerní. Polymery jsou látky s vysokou molární hmotností a s velkým spektrem vlastností. Dělí se na plasty a elastomery. Do skupiny elastomerů se řadí kaučuky, které se používají při výrobě pneumatik.

Nakoukli jsme pod pokličku akademiků

xlxl

Prvního listopadu jsme navštívili Ústav fyziky plazmatu Akademie věd. Každý rok se koná Týden vědy a techniky, kdy se otvírají jednotlivé Ústavy Akademie věd. Návštěvníci se mohou podívat, čím se jednotlivé Ústavy zabývají. V následujícím článku se pokusím přiblížit, čím se zabývá Ústav fyziky plazmatu a jak naše exkurze probíhala.

Kontaktní čočky slaví výročí

Nedávno si československá vědecká obec připomněla významné výročí - sto let od narození geniálního českého chemika Otto Wichterleho, jenž se usadil v obecném povědomí lidí především jako vynálezce měkkých kontaktních čoček. Protože kontaktní čočky stojí za bystrozrakostí mnohých z nás, připomeňme si i je.

Aerogely aneb "zmrzlý kouř"

Zmrzlý kouř, tuhý kouř, pevný vzduch - to přesně jsou slangové výrazy označující skupinu materiálů, o kterých se v tomto článku zmíníme. Tyto materiály nesou označení aerogely. Aerogely jsou materiály, které se připravují z gelů a jsou následně zbaveny kapalného rozpouštědla.

Příroda nás učí čistit ropné skvrny

Ropa patří mezi neobnovitelné zdroje energie, stejně jako zemní plyn, či uhlí. Stála za obrovským technickým rozvojem a dnes si již bez ní nedovedeme život ani představit. Z ropy jsou vyráběny některé léky, hnojiva, pesticidy, umělá vlákna a další výrobky. Velká část ropy se využívá pro výrobu benzínů, nafty, LPG, či leteckých benzínů (kerosin).