Zažijchemii: Umělý vánoční stromeček
Je symbolem nejen českých vánoc. Provoní váš domov, poskytne přístřeší dárkům a nastaví pomocnou ruku všem jedlým i nejedlým ozdobám. Bez vánočního stromečku by naše Vánoce nebyly tím, čím jsou. Nedlouho po svém vrcholu však čeká většinu z nich cesta do kontejneru nebo do blízkého krbu. Ty šťastnější se ale vrací zpět do krabice, kde jsou připraveny na další rok. Jsou totiž skoro nesmrtelné.
Řeč je samozřejmě o umělých vánočních stromcích. První takový byl vyroben v Německu už na konci devatenáctého století. Hlavním důvodem pro jeho výrobu byla devastace jedlových porostů v období Vánoc. Zvykem totiž bylo řezat pouze špičky vzrostlých jedlí a zbytek stromu nechat na pospas osudu. V 80. letech 19. století tak byl představen první umělý vánoční stromeček vyrobený z husích per.
Další krok na poli umělých stromků udělala v roce 1930 americká firma na výrobu štětců Addis Brush Company. Ta byla známá výrobou jedné z prvních toaletních štětek a stejným způsobem začala vyrábět vánoční stromečky. Jehličí imitovaly nabarvené zvířecí štětiny, které se používaly také při výrobě štětců. Produkce byla jednodušší a oproti stromku z husích per byly tyto pevnější a také unesly více ozdob. Další výhodou byla v dobách, kdy většina lidí zdobila svůj stromek klasickými svíčkami, také jejich nižší hořlavost.
Na konci 50. let 20. století se ve Spojených státech amerických začaly vyrábět stromky kovové, konkrétně hliníkové. Hliníkový vánoční stromek byl blyštivým symbolem futuristické doby, v níž lidstvo začalo dobývat vesmír. Reklamy hlásaly, že člověk vyrobil nový, lepší strom. Jeho prodeje začaly strmě klesat v roce 1965, kdy byl v animovaném televizním pořadu A Charlie Brown Christmas (v češtině pod názvem Vánoce) vyobrazen jako symbol komercionalizace Vánoc. V posledních letech se však o něj pro jeho retro styl opět začíná zvedat poptávka.
Dnes je samozřejmě nejvíce umělých stromečků vyráběno z plastů, konkrétně z PVC (polyvinylchlorid) a PE (polyethylen), jež jsou produkovány také v Unipetrolu. Za první polovinu roku 2005 jich bylo z Číny do Ameriky vyvezeno za 69 milionů dolarů a v roce 2007 se jich jen zde prodalo přes 17 milionů kusů. Tyto stromky se blíží normálním nejen vzhledem, ale výrobci je obohacují i v dalších oblastech. Část se vyrábí již se zabudovaným osvětlením nebo hudebním přehrávačem, některé se třpytí, jiné vypadají jako zmrzlé. Snaha napodobit reálný strom je tak daleko, že se jim umělé blíží dokonce i vůní.
Autor: Ing. Ctibor Škuta, PhD., student VŠCHT, www.zazijchemii.cz