Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Zajímavosti ze světa chemie / Zazijchemii: Vše, co jste chtěli vědět o projímadlech

Zazijchemii: Vše, co jste chtěli vědět o projímadlech

Často hrají hlavní roli kanadských žertíků, které přes svou nespornou vtipnost mohou pro napálenou osobu končit opravdu ošklivě a podle okolností také velmi ostudně. Na druhou stranu při záměrném požití dokážou poskytnout úlevu v pravém slova smyslu. Řeč je samozřejmě o projímadlech.

Projímadla (laxativa) jsou léky nebo obecně látky, jež pomáhají při vyprazdňování lidských střev. Mohou působit na konsistenci tráveniny nebo vyvolávat/zesilovat pohyby střev, které tráveninu posouvají dále do místa jejího určení.

Užívání látek usnadňujících vyprázdnění lidského vylučovacího ústrojí se datuje již do časů starověkého Egypta. Podle výzkumů byli přírodní projímavé látky jedněmi z nejběžnějších “léků” tehdejší doby. Jako slabé pomocné prostředky se za tímto účelem konzumovaly fíky, datle a otruby. Mezi silnější projímadla se řadily plody kolokvinty obecné a ricinový olej, který se běžně používal ještě před 40 lety. Další recept pro pomoc při zažívacích potížích a problémech s plyny doporučoval svařit římský kmín s mlékem a vysokým podílem husího sádla. Místo ricinového oleje, jenž promaže tráveninu ve střevech, zaujal olej minerální. Jedná se o směs alkanů od C15 do C40, jež se získává primárně destilací petroleje.

Dnes jsou nejběžnějšími typy projímadel látky, které dokáží obsah střev hydratovat (zavodnit) a směs tak rozředit. Tato projímadla se dají rozdělit na dva druhy: solná a hyperosmotická. Solná pracují na běžném principu atrakce a udržení vody. Zároveň také podporují produkci hormonu cholecystokininu, který pomáhá při trávení tuků a bílkovin. Jako solná projímadla se používají například roztoky fosforečnanu sodného a citrátu nebo hydroxidu hořečnatého.

Hyperosmotická projímadla jsou roztoky s vysokým obsahem rozpuštěných látek. Tělo se pak snaží vyrovnat koncentraci látek v roztoku a v buňkách a tím roztok ředit vodou. Tímto způsobem se jako projímadla využívají například glycerinové čípky, laktulóza, sorbitol nebo polyethylenglykolové roztoky (PEG a glycerín se vyrábějí ze základních produktů ropy, také v Unipetrolu). Ty se společně s hydroxidem hořečnatým aplikují při potřebě vysoké čistoty střev před chirurgickým zákrokem. V některých případech se používají jako pomoc při otravách lidského organismu.

Autor: Ing. Ctibor Škuta, PhD. student VŠCHT, www.zazijchemii.cz


Komentáře