Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická
Historicky nejstarší fakulta univerzity, Fakulta chemicko-technologická, je fakultou s pětapadesátiletou tradicí a vysokým kreditem v České republice i zahraničí. Vyspěla ve významné centrum výuky chemie a technické chemie, materiálového inženýrství, chemických technologií, ale i biologických a biologicko-chemických oborů, manažerských a řídících procesů.
Více informací o studijních programech naleznete zde.
Nejlepší mladý chemik České republiky je z Vyškova
Druhý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze: stal se jím Martin Mátl z Vyškova.
Ve středu 4. června se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnilo vrcholné klání mladých chemiků. Žákovského mistrovství republiky se zúčastnilo 40 finalistů z jedenácti krajů. „V regionálních kolech soutěžilo celkem 8 000 žákůdevátých tříd, což je číslo ohromující. Dokládá, že chemie je na vzestupu a dokáže zaujmout stále více mladých lidí,“ uvedl děkan FChT Petr Lošťák, jehož fakulta celostátní finále pořádá.
„Probojovat se až do závěrečného klání předpokládá výjimečné znalosti a vědomosti. Podobné talenty cíleně vyhledáváme, protože jsme schopni nabídnout jim vynikající podmínky pro další růst. Jsem přesvědčen, že mnozí z dnešních finalistů se k nám po maturitě vrátí, aby zde završili své studium,“ dodal profesor Kalenda, proděkan pro pedagogiku pořádající fakulty.
Soutěž sestávala ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Nejlépe si v obou částech vedl Martin Mátl ze ZŠ Nádražní Vyškov, který se stal pomyslným králem mladých chemiků pro rok 2014. „Já už jsem pokazil tolik soutěží, že jsem žádný úspěch ani neočekával. Jsem strašně překvapený, ale šťastný,“ svěřil se po svém vítězství. „Chemii se určitě hodlám věnovat i nadále, nejlépe v kombinaci s biologií. Ta je totiž mým dalším koníčkem,“ doplnil nejlepší chemik, který si z rukou ředitele Svazu chemického průmyslu ČR Ladislava Nováka odnesl pohár, šerpu,iPad, příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubicea dárkovou tašku od partnerů soutěže.
Na druhé příčce se umístil Pavel Štěpánek z Opavy, který získal pohár, příslib stipendia, dárkovou tašku a herní konzoli Xbox. Ceny mu předal děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Lošťák. Jako třetí skončil Martin Ligocký z Ostravy-Poruby, který převzal od proděkana pro pedagogiku pořádající fakulty Petra Kalendypohár, dárkovou tašku, příslib stipendia a jako hlavní cenu LED TV. „Snažíme se žáky motivovat hodnotnými výhrami, které jsou v rámci podobných soutěží nadstandardní. Za to patří poděkování Svazu chemického průmyslu ČR, generálnímu partnerovi soutěže, bez jehož podpory by to nebylo možné,“ uvedla Gabriela Čebišová z agenturyCzech marketing, která soutěž organizuje.
Oceněno bylo všech 40 finalistů, role předávajících se ujali významní hosté z řad partnerů soutěže. Ti, kteří se umístili na prvním až pátém místě, obdrželi navíc i Cenu děkana FChT UP a za vynikající výsledky v oblasti vědy-příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v hodnotě 2 400 Kč měsíčně. A protože za úspěchy nejlepších žáků stojí do značné míry jejich učitelé, uznání se dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Z rukou děkana FChT Petra Lošťáka si Čestné uznání a Medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice odnesly Milena Tihelkováze ZŠ Nádražní Vyškov, Lucie Lyková ze ZŠ Otická Opava aLucie Kofránková ze ZŠ A. Hrdličky Ostrava-Poruba.
Mladí chemici během finálového dne ale jen nesoutěžili. O zábavný program se postaral Petr Hurta a jeho fenomenální barmanská show, připravena byla také ochutnávka netradičních koktejlů a zmrzliny. Pořádající fakulta pozvala zájemce naexkurzi, předvedla ukázku efektních pokusů a umožnila soutěžícím i jejich doprovodu přespat na kolejích a poobědvat v menze. Finalisté si tak mohli vyzkoušet, jaké to je být na jeden den studentem vysoké školy.
„Bilance letošního ročníku Mladého chemika je víc než příznivá. Počet účastníků rapidně stoupl a do dění se zapojily nové regiony. Rostoucí zájem o soutěž jasně signalizuje, že chemie žáky baví a inspiruje a že se pro ně stává přitažlivou studijní i profesní alternativou. Akutní nedostatek mladých a technicky vzdělaných odborníků, kteří dnes tolik chybějí na pracovním trhu, by proto brzy mohl být minulostí,“ uzavřel Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.
Více informací na www.mladychemikcr.cz