Home / STUDIUM A KARIÉRA / Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická / Novopečení bakaláři na FChT Univerzity Pardubice

Kontakt

Univerzita Pardubice
Fakulta chemicko-technologická
Studentská 573
532 10 Pardubice
 
tel: 466 037 294, 466 036 111 (spojovatelky)

dekanat.fchtSPAMFILTER@upce.cz
www.upce.cz/fcht

 

studijni.fchtSPAMFILTER@upce.cz
Mám zájem ...

Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická

Historicky nejstarší fakulta univerzity, Fakulta chemicko-technologická, je fakultou s pětapadesátiletou tradicí a vysokým kreditem v České republice i zahraničí. Vyspěla ve významné centrum výuky chemie a technické chemie, materiálového inženýrství, chemických technologií, ale i biologických a biologicko-chemických oborů, manažerských a řídících procesů.

Více informací o studijních programech naleznete zde.

Dny otevřených dveří: ANO
Možnost ubytování: ANO
Možnost stravování: ANO
Možnost stipendia: ANO
Možnost výměnných pobytů: ANO
Spolupráce se zaměstnavateli: ANO
Mimoškolní činnost: ANO

Novopečení bakaláři na FChT Univerzity Pardubice

V září letošního roku probíhaly na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice státní závěrečné zkoušky studentů bakalářských programů spojené s obhajobou bakalářské práce.

Zeptali jsme se několika novopečených bakalářů z různých oborů na jejich názor na studium, obsah jejich bakalářky a jak vidí svoji budoucnost. Níže uvádíme krátký rozhovor.

bakaláři

Obr. 1: Bakalářská sponze dne 6. září 2013 v Aule Arnošta z Pardubic. Foto: Univerzitní konferenční centrum.

Prvním absolventem je bc. Karolína Jastřembská, která studovala obor Chemie a technická chemie. Karolína celkově hodnotí studium na Fakultě positivně. Píše, že zde „vyučují odborníci, kteří mají snahu nám předat mnoho zajímavých informací. Studenti, kteří mají opravdový zájem se vzdělávat, zde mohou získat mnoho cenných zkušeností a praktických dovedností.“ Její bakalářská práce nese název Syntéza chinolinů intramolekulární N-arylací vybraných enaminů a jak sama píše, snažila se „připravit chinoliny cestou, která ještě v literatuře nebyla nikde popsána.“ Když jsme se zeptali, co ji na tom přitahovalo, odpověděla: „Když jsem začínala, pojem heterocyklů pro mě nebyl moc známý. Chtěla jsem rozvíjet svoje chemické znalosti a toto téma se mi jevilo jako velmi příhodné pro získání nových informací a zkušeností.“ Karolína nyní pokračuje v navazujícím studiu oboru Chemické inženýrství. V budoucnu by si přála najít odpovídající pracovní pozici, třeba i v zahraničí.

Bc. Vít Petrásek píše, že by „preferoval bych více exkurzí do chemických podniků, protože ty byly velmi přínosné.“ Trochu ho mrzí, že jeho „katedra nemá jediný stroj na zpracování termoplastů“ a že „nemá smluvenou nějakou firmu, která by v tomto ohledu úzce spolupracovala se školou a byla v okolí Pardubic.“ Sám by také „přivítal předmět věnovaný výhradně kompozitním materiálům.“ Nic takového prý neměli „avšak v názvu oboru se kompozity vyskytují,“ dodává Vít, který studoval obor Polymerní materiály a kompozity. Se studiem vcelku spokojen byl. „Co se přístupu kantorů týče, tak tam splněna očekávání byla. Byly vstřícní a snažily se nám v našem studiu pomoci. Takže celkově se dá říct, že některá očekávání splněna byla, jiná ne,“ uzavírá. Vít se ve své bakalářské práci zabýval využitím polyurethanů v automobilovém průmyslu v rešerši a v experimentální části polyurethanovými lepidly a tmely. Polyurethany mu přišly jako zajímavá a velice variabilní skupina polymerů. „Mám velice rád automobily a motorismus obecně, rozhodl jsem se spojit takříkajíc koníčka se školou,“ dodal. Nyní studuje v navazujícím studiu obor Technologie výroby a zpracování polymerů. V budoucnu by chtěl buď zkoumat jinou skupinu polymerů v souvislosti s automobilismem, či se vrhnout do problematiky kompozitů z pohledu matric – pryskyřic, a to „zejména karbonových vláken či skelných a aramidových vláken.“

Podle absolventa oboru Polygrafie bc. Petra Michala má univerzita v Pardubicích výbornou pověst. Ostatně proto se ke studiu zde rozhodl. Píše, že po 3 letech studia na Fakultě chemicko-technologické jeho očekávání bylo splněno, a to jak „z hlediska zázemí, celkového prostředí, vybavení, tak i ze samotného přístupu profesorů.“ Ve své bakalářské práci s názvem Vývoj a trendy v oblasti fotoiniciátorů zabrousil jak do „oblasti radikálové, tak iontové polymerace.“ Píše, že byly „popsány struktury, reakční mechanismy a vlastnosti nízkomigračních (polymerních), hybridních a dokonce aniontových fotoiniciátorů. Dále se práce zabývala polymeračními reakcemi jako takovými a také stávajícími typy fotoiniciátorů, které se používají především v oblasti polygrafie.“ A proč se zabýval zrovna tímto? „Především proto, že i když studuji na oboru Polygrafie, stále se jedná o Fakultu chemicko-technologickou. Proto jsem si vybral více chemicky zaměřené téma, které je zároveň spojeno s oborem,“ píše. Petr by nyní především rád úspěšně vystudovat navazující studium Polygrafie a následně studium doktorské. Své budoucí povolání by si „přál z oblasti vědeckého výzkumu, především pak z oblasti fyziky nebo anorganické a organické chemie.“

Všem letošním bakalářům gratulujeme a přejeme jim hodně úspěchů v dalším stupni studia i života.

 
Autor: Patrik Čermák, patrik.cermak@email.cz