Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická
Historicky nejstarší fakulta univerzity, Fakulta chemicko-technologická, je fakultou s pětapadesátiletou tradicí a vysokým kreditem v České republice i zahraničí. Vyspěla ve významné centrum výuky chemie a technické chemie, materiálového inženýrství, chemických technologií, ale i biologických a biologicko-chemických oborů, manažerských a řídících procesů.
Více informací o studijních programech naleznete zde.
Známe nejlepšího mladého chemika!
Ve čtvrtek 27. března se v pardubickém ABC klubu Na Olšinkách konalo slavnostní vyhlášení 7. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika. Klání se zúčastnilo rekordních 3 100 žáků devátých tříd ze 170 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. Většinu soutěžních kategorií opanovala pardubická ZŠ Nadporučíka Eliáše.
Slavnostního zahájení se ujal zástupce ředitele pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Tomáš Svoboda a významní hosté z řad partnerů soutěže: proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška, vedoucí personálního úseku Lučebních závodů Draslovka KolínVlastislav Uchytil, člen Rady Pardubického kraje Václav Kroutila koordinátor vzdělávacích programů Svazu chemického průmyslu ČR Jan Kvarda. Všichni řečníci poblahopřáli žákům k dosaženým úspěchům a zdůraznili potřebnost studia chemie a technických oborů, které nabízejí vynikající možnosti pozdějšího uplatnění v praxi.
Ze čtyř soutěžních kategorií byla jako první vyhlášena Soutěž o školu s nejlepšími mladými chemiky. O konečném pořadí rozhodl součet bodových zisků všech žáků školy ve všech kategoriích soutěže.Na prvním místě se umístila ZŠ Npor. Eliáše zPardubic, druhé místo obsadila pardubická ZŠ Štefánikova a jako třetí skončila ZŠ Červená Voda. Všechny školy si odnesly pohár, diplom a pozornost pro učitele v podobě dobrého vína.
Druhá v pořadí byla vyhlášena Soutěž o nejlepší projekt. Letošní zadání, které znělo Chemie v našem životě, se pokusilo originálně zpracovat 15 třídních kolektivů. Nejzdařilejší projekt s názvem Cesta pitné vody v Hradci Králové vytvořili žáci hradecké ZŠ Habrmanova pod vedením Aleny Jankové. Jejich prezentace obsahovala mimořádně poučený přístup k problematice čištění odpadních vod. „Náš model úpravny vody je postaven z dílků stavebnice Lega a je plně funkční. Podařilo se nám spojit fantazii, vědění a technickou zručnost v jeden celek a výsledek potěšil nejen nás, ale i odbornou porotu,“ uvedla Alena Janková, jejíž třída vyhrála přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner, voucher v hodnotě 1 000 Kč do obchodního domu Tesco, exkurzi do společnosti Cerea, dárkovou tašku od společnosti Synthesia a Fcht Univerzity Pardubice, pohár a diplom. Druhé místo obsadila ZŠ Dašices projektem Výroba cukru z řepy cukrovkya získala tak sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass v ceně 5 000 Kč, voucher v hodnotě 1 000 Kč, poukaz na exkurzi do společnosti ZZN Polabí, dárkové tašky od partnerů soutěže, pohár a diplom. Jako třetí skončila ZŠ Štefcova z Hradce Králové, jejíž projekt nesl název Výroba pivního mýdla, a odnesla si voucher v hodnotě 1 000 Kč, dárkové tašky, poukaz na exkurzi ve společnosti Bayer, pohár a diplom. Dalších sedm týmů bylo odměněno vouchery do OD Tesco v hodnotě 500 Kč, DVD Pardubický kraj a poukazy na exkurzi do partnerských společností. Všichni učitelé obdrželi také lahev dobrého vína.
Třetí v pořadí přišla na řadu kategorie Nejlepší učitel. Tím se stal ten kantor, jehož svěřenci získali nejvyšší součet bodů v soutěži jednotlivců i v projektové části. I tuto kategorii opanovala pardubická ZŠ Npor. Eliáše, respektive učitel chemie Petr Císař. „Já mám jediný recept na to, jak žáky zaujmout: učit chemii po staru. Moderní metody výuky mě míjejí, já učím tak, jak jsem zvyklý: hlavou, srdcem a hlavně duší,“ vysvětlil úspěšný kantor, kterého přijela podpořit početná skupina žáků. Nejlepší učitel byl oceněn poukazem na relaxační odpoledne pro dva v Lázních Bohdaneč, pohárem a diplomem. Druhé místoobsadilaMiroslava Černohorskáze ZŠ Štefánikova Pardubice, která si odnesla kuponové předplatné na představení Východočeského divadla, voucher do restaurace St. Patrick v Pardubicích v hodnotě 500 Kč, pohár a diplom.Na třetím místě se umístil František Fojtík ze ZŠ Červená Voda, jenž převzal voucher do restaurace Kramářova chata v hodnotě 700 Kč, pohár a diplom. Zvláštní cenapak byla udělenaAleně VolejníkovézeSPŠCH Pardubiceza organizaci a odbornou garanci soutěže. Autorka testů, laboratorních a projektových zadání tak získala poukaz na Lázeňské potěšení pro dva v Lázních Bohdaneč, společenskou hru a CD od Východočeského divadla, lahev dobrého vína a další drobnosti.
Hlavní soutěžní kategorií byla tradičně Soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala na závěr. Nejlepším mladým chemikem se těsným rozdílem stal Pardubák Vlastimil Horálek ze ZŠ Npor. Eliáše. „Očekával jsem umístění kolem desátého místa, konkurence byla opravdu velká. Připravil jsem si sice pár vět, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že je budu říkat z pozice vítěze,“ komentoval svůj úspěch nejlepší mladý chemik, který získal iPad Mini 32 GB, USB flash disk 16 GB Draslovka, pohár a diplom. Na otázku, jestli se hodlá chemii věnovat i v budoucnu, s úsměvem dodal: „Určitě. Po dnešním vítězství mi ani nic jiného nezbývá!“ Na druhém místě se umístilJakub Pařízek,rovněžzeZŠ Npor. Eliáše, který vyhrál externí datové úložiště 3 000 GB, USB flash disk 16 GB, pohár a diplom. Třetí místo obsadila Kateřina Mackováze ZŠ Zámecká Litomyšl, jež získala mobilní telefon Samsung Galaxy, USB flash disk 16 GB, pohár a diplom. Další čtyři finalisté si odnesli tyto hodnotné ceny: elektronickou čtečku knih Amazone Kindle, externí disk Samsung 1 000 GB, MP3 přehrávač SanDisk a digitální fotoaparát Samsung. Třicítka nejlepších v kategorii jednotlivců navíc získala USB flash disk 16 GB od Lučebních závodů Draslovka Kolín.
Proprvních sedm jednotlivcůale soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se pod záštitou Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 4. června 2014 v prostorách pořádající Fakulty chemicko-technologickéUniverzity Pardubice. „Druhý ročník celostátního finále přivítá40 nejlepších žákůze všech regionů, kde soutěž probíhala. A protože se jedná téměř o celou republiku, půjde o vysoce prestižní klání, jakési mistrovství České republiky v chemii,“ přiblížil Petr Kalenda, proděkan pro pedagogiku FChT Univerzity Pardubice.
Po slavnostním předání cen následoval zábavný program. Své umění předvedloPohybové studio Hrocha taneční skupinaPM Stars Pardubice, zaujala také sportovní exhibice na BMX kole v podání Martina Dražila. V předsálí probíhal po celou dobu akce doprovodný program:ukázky chemických pokusův režii žáků SPŠCH a kosmetický salon „U Sličné chemičky“, kde se soutěžící mohli svěřit do péče mladých tvůrců vizáže z pardubické průmyslovky. Příjemnou atmosféru dotvářel DJ Otto Šabart. „Dnešní odpoledne je poděkováním žákům i učitelům, kteří si dali tu práci a nad rámec svých povinností se zapojili do naší soutěže. V době, kdy technické obory příliš netáhnou, je účast více než 3 000 žáků velkým úspěchem. Poděkování patří také všem partnerům, s jejichž podporou se nám daří stále rostoucí klání realizovat a odměňovat vítěze atraktivními cenami. A v neposlední řadě bych rád poděkoval i agentuře Czech marketing, která soutěž organizuje a pod jejíž taktovkou se z Mladého chemika stává rok od roku populárnější událost,“ uzavřel zástupce ředitele SPŠCH Pardubice Tomáš Svoboda.