Vysoké učení technické v Brně, Fakulta chemická
Dne 19. září 1899 rakouský císař a uherský král František Josef I. podepsal dekret o založení české vysoké školy technické v Brně.
Byla první českou vysokou školou na Moravě. Univerzita začínala se čtyřmi profesory a 47 posluchači a po více než 110 letech dospěla do pozice mezinárodně uznávané vzdělávací instituce, která nabízí současné špičkové vědecké
a odborné znalosti na osmi fakultách a Ústavu soudního inženýrství v široké škále oborů od technických, přírodovědných, přes ekonomické až po umělecké.
Více informací o studijních programech naleznete zde.
Biotechnologie z VUT v Brně se prosadila na světovém trhu
Mimořádného úspěchu v celosvětovém měřítku bylo dosaženo v rámci komercionalizace technologie, kterou vyvinul tým docentky Ivany Márové na naší fakultě. Česká firma NAFIGATE Corporation a.s., zabývající se transferem špičkových technologií a komercializací hi-tech produktů, podepsala smluvní ujednání s čínskou společností Suzhou Cleanet. Dohody Číňanům umožní využívat unikátní českou technologii Hydal, vyvinutou na chemické fakultě VUT v Brně.
Česká firma NAFIGATE Corporation a.s., zabývající se transferem špičkových technologií a komercializací hi-tech produktů, podepsala smluvní ujednání s čínskou společností Suzhou Cleanet. Dohody Číňanům umožní využívat unikátní českou technologii Hydal, kterou vyvinul tým docentky Ivany Márové na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně. Jde o revoluční biotechnologii, která umí přeměnit odpadní fritovací olej na biopolymer, ze kterého se nejčastěji vyrábí bioplastové obaly nezatěžující životní prostředí. „Nyní reálně nastupuje fáze vybudování pilotní linky a paralelně s tím výstavba první velké továrny,“ uvedl Ladislav Mareš, předseda představenstva NAFIGATE Corporation s tím, že hodnota výnosů, a to jak z dohod mezi NAFIGATE Corporation a.s. a Suzhou Cleanet, tak z budoucího prodeje bioplastů, nebude zveřejněna.
Česká biotechnologie Hydal využívá použitý fritovací olej a vyrábí z něj biopolymer PHA, čili materiál využitelný pro produkci především bioplastů a dalších výrobků. Čínská společnost Suzhou Cleanet se specializuje na sběr a zpracování použitého fritovacího oleje na několika místech v Číně a připravuje se na další expanzi. „Čínská strana má o biotechnologii velký zájem, protože nabízíme řešení jednoho z velkých čínských problémů“ uvedl Ladislav Mareš, předseda představenstva NAFIGATE Corporation a.s.
„Čínský trh totiž disponuje obrovskými přebytky použitého jedlého oleje. Ten je odpadní látkou, takže lze dosáhnout výrazně ekonomického provozu biotechnologie Hydal. Její největší výhodou je právě to, že na rozdíl od konkurentů nepotřebuje vstupy z potravinového řetězce – nespotřebovává kukuřici nebo cukr, které pak chybí v bilanci potravinových zásob “ doplnil Mareš dále.
Velvyslanec ČR v Číně Libor Sečka potvrdil, že vytvoření společného podniku v oblasti aplikace tak unikátních technologií, jako představuje Hydal, je přesně tím typem projektu, jenž zasluhuje podporu z oficiálních míst České republiky i Číny. „My ho vnímáme nejen jako projekt bilaterální, ale zároveň jako konkrétní naplnění spolupráce v hi-tech oblasti, o které se intenzivně hovoří na úrovni EU-Čína, či v kontextu jednání zemí Střední a Východní Evropy s Čínou (tzv. Varšavská iniciativa). Pevně věřím, že podobných projektů bude stále přibývat. K tomu má napomoci i plánované CzechTech China Center, které momentálně vzniká v Suzhou a které má sloužit jako platforma pro české technologické firmy z různých oborů se zájmem o čínský trh" sdělil L. Sečka.
Více informací naleznete zde.