Problematika globálního oteplování versus CO2
Klimatické změny jsou v dnešní společnosti velmi diskutovaným tématem. Tyto změny jsou často připisovány působení skleníkových plynů v naší atmosféře a to především oxidu uhličitého. Mezivládní panel pro klimatické změny je nezávislý vědecko-technický orgán zaměřený na podporu poznání podstaty klimatické změny a hodnocení jejích environmentálních a sociálních důsledků.
Spalování fosilních paliv představuje nejvýznamnější kontinuální zdroj oxidu uhličitého, který má původ v lidské činnosti. Vzhledem k trvající závislosti světové energetiky na fosilních palivech (cca 81%), jejichž spotřeba i nadále bude růst, je důležité věnovat pozornost možnostem omezení vzniku emisí CO2 v tomto sektoru. Uhelná elektrárna (500MW) při 40 % účinnosti vypouští asi 3 Mt CO2/rok s koncentrací CO2 v kouřových plynech do 15 %, musí metody zabývající se snížením emisí CO2 počítat s obrovským množstvím CO2, s oddělováním CO2 od ostatních plynů a s rozhodnutím, jak se získaným oxidem uhličitým naložit včetně dopravy CO2 na příslušné místo. Nezbytným krokem teda pro snížení těchto emisi je využití technologií pro záchyt, transport a ukládání CO2 (CCS) do vhodného uložiště, respektive jeho využití pro zvýšení výtěžnosti ložisek ropy a zemního plynu.
Zdroj: https://spark.ucar.edu/longcontent/carbon-capture-and-storage |
CCS (Carbon Capture and Storage) je technologie pro dosažení plánovaných výrazných redukcí emisí CO2. Celý energetický cyklus s technologií CCS se skládá ze separace CO2 ze spalin či plynu vzniklého zplyňováním paliva, dále transportu z místa separace CO2do oblasti ukládání a posledního kroku, kterým je vlastní uložení CO2 do vhodné hluboké geologické formace. CCS lze aplikovat především tam, kde vzniká velké množství CO2 na jednom místě (cementárny, rafinérie atd.), ale primární uplatnění by mělo být v energetice. CCS má umožnit vyrábět energii z fosilních zdrojů a zároveň pomoct výrazně snížit emise CO2 do atmosféry.
Autor: Ing. Eva Frýdová, eva.frydova@student.upce.cz