Home / SVĚT CHEMIE / Novinky / Jan Hrabovský vítězem SOČ v oboru Chemie

Jan Hrabovský vítězem SOČ v oboru Chemie

Dne 16. června 2013 byly slavnostně vyhlášeny výsledky již 35. ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ). A právě na této přehlídce se v oboru Chemie na prvním místě umístil Jan Hrabovský z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi, který na své práci „Chalkogenidové skelné luminofory pro fotoniku“ spolupracoval s Univerzitou Pardubice, na jejíž Chemicko- technologické fakultě se příští rok chystá studovat.

Středoškolská odborná činnost (SOČ) je soutěží talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Vyhlašována je Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a garantovaná Národním institutem dětí a mládeže MŠMT. Jejím záměrem je vést talentované žáky k samostatnému a tvořivému přístupu při řešení odborných problémů. Na letošním, již 35. ročníku, mladí obhajovali své práce ve foyer Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Přehlídka SOČ

„V dnešní době, kdy jsou alternativní zdroje energie a nové aplikace jejich využití v popředí zájmu vědců i veřejnosti, zdá se být potenciál sluneční energie jednou z možných alternativ. Nikoli však vyřešením poptávky po energii, jak si mnoho lidí představuje,“ říká Jan Hrabovský ve stejnojmenném článku, jako zněl název jeho práce. Jak se k práci dostal? Na Portále mladých výzkumníků Univerzity Pardubice píše: „Na počátku minulého školního roku jsem se jakožto student neodborné střední školy[...] dostal do situace, kdy jsem chtěl rozvíjet své teoretické a praktické znalosti z oblasti přírodních věd, avšak naše škola mi nemohla poskytnout dostatečné materiální ani intelektuální prostředí pro tuto činnost. V důsledku těchto událostí jsem se[...] obrátil na Katedru obecné a anorganické chemie, přesněji na pana prof. Ing. Tomáše Wágnera, CSc. Důvodem mého zájmu byla především práce v oboru fotoniky a optoelektroniky.“ Honza dále píše, že se během studia setkal s mnoha talentovanými studenty a studentkami ze středních škol, kteří ovšem o podobných možnostech spolupráce neměli nejmenší tušení.

Lze tedy říci, že možnost spolupráce s nějakým člověkem z universitního pracoviště je nejenom možná, ale může otevřít dveře k novým poznáním a možnostem. Každý může sám zkusit kontaktovat konkrétního člověka z oboru, který ho zajímá. Pak se může účastnit třeba takovýchto přehlídek a poznat nové přátele.

 

Autor: Patrik Čermák, patrik.cermak@email.cz


Komentáře