Home / SVĚT CHEMIE / SVĚT ČESKÉ CHEMIE / Partnerství pro chemii / Děkujeme za návštěvu konference Mozky budoucnosti

Děkujeme za návštěvu konference Mozky budoucnosti

V Pardubicích dnes začala konference Mozky budoucnosti. Jejím úkolem je upozornit na problematiku technických oborů, které trápí dlouhodobý odliv studentů. Firmy, které pak hledají kvalifikované pracovníky do svých provozů, mají často problém zaměstnance najít.

Prvním přednášejícím dnešní konference byl Petr Kalenda, proděkan chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice. Tématem jeho vystoupení byla chemie na Pardubicku, která tu má již sto padesátiletou tradici. "Chemie k městu neoddělitelně patří," uvedl Kalenda. "Naše fakulta navíc získala projekt Partnerství pro chemii. Ten umožňuje studentům vykonávat praxe ve významných chemických podnicích, což pro ně může znamenat možnost získat do budoucna zaměstnání," dodal Kalenda.

mozky_budoucnosti

Jedním z hostů, který předstoupil před plný sál Kulturního domu Dukla, byl i Ivan Pilný, prezident Tuesday Business Network.
Foto: Monika Suchá, 5plus2

Technické pracovníky stále hledáme

Právě problematika zaměstnanosti je jedním z hlavních bodů konference. Především proto, že technické obory, nejen chemii, trápí značný odliv studentů. Ti jdou dnes častěji než kdy dříve na obory humanitní. Jenže najít pak práci není vůbec snadné. Zato po technických pracovnících je stále poptávka.

"My stále hledáme zaměstnance. Vysoké školy dnes chrlí tisíce absolventů ročně, jenže tituly ještě nezaručují, že ti lidé mohou jít okamžitě do praxe, ta vazba škola praxe je dnes značně narušená. Počet škol s humanitním zaměřením je navíc neúměrně vysoký. Technické obory jsou na ústupu, a to je problém," řekl na konferenci Andrej Babiš, generální ředitel firmy Agrofert.

Babiš kritizoval také to, že firmy, které se starají o učně nebo vyplácejí studujícím stipendia, nemají žádné zvýhodnění. Podpora státu tak v této rovině nefunguje.

Mozek je špatně využívaný nástroj pokroku, říká Pilný

Dalším z přednášejících byl také Ivan Pilný, prezident Tuesday Business Network. Pilný byl v devadesátých letech generálním ředitelem Microsoftu ČR, poté působil jako prezident Sdružení pro informační společnost. Stál v čele předsednictva Českého Telecomu. Na konferenci hovořil o tématu, které jej, jak sám říká, dlouho přitahuje - o mozku, jeho tréninku a efektivnějším využívání. Mozek je totiž podle Ivana Pilného největším a nejhůře využívaným nástrojem pokroku jak individuálního, tak společenského.

Zahraničí přinese zkušenosti a inspiraci

Na konferenci vystoupili také odborníci ze zahraničí. I proto, že jedním z jejích cílů je ukázat na problémy průmyslu po celém světě. "Zkušenosti všech přednášejících se mohou stát inspirací nejen pro studenty," sdělil Petr Kalenda z pardubické univerzity.

Slova se tak dnes ujala také Virginie Nezabal, která působí na Chemickém vědeckém institutu francouzské univerzity Rennes, nebo Rostya Gordon-Smith, specialista na mezinárodní HR, který působí přes dvacet let v oblasti řízení a rozvoje lidí a týmů po celém světě.

Konference stále pokračuje

V tuto chvíli se v Kulturním domě Dukla koná panelová diskuse, kterou moderuje personální ředitel holdingu Agrofert Daniel Rubeš.

Odpoledne pak na konferenci vystoupí také Ladislav Novák, ředitel sekretariátu Svazu chemického průmyslu, Anežka Macháčková, asistentka vedení společnosti Agrofert Holding, a Miroslav Janeček, místopředseda Technologické agentury České republiky.

Konference bude pokračovat i zítra, kdy budou na programu přednášky studentů i exkurze, které návštěvníky zavedou nejen na pardubickou chemicko-technologickou fakultu, ale také do provozu pardubické Synthesie. "Pro účastníky konference plánujeme návštěvu výroby, kterou je provedou zasvěcení lidé, odborníci, kteří v daném provozu přímo působí," řekla Lucie Bulušková z pardubické Synthesie.

Více fotografií naleznete na stránkách portálu 5plus2.cz

Autor: Monika Suchá, portál 5plus2.cz


Komentáře