Gymnázium Kladno
Gymnázium Kladno je státní školou zařazenou v síti škol jako gymnázium čtyřleté a osmileté. Je největší školou připravující budoucí posluchače vysokých škol všech zaměření. Z toho vyplývá hlavní výchovný a vzdělávací cíl - připravit lidi cílevědomé, tvořivé a pracovité, schopné vystudovat vysokou školu a uplatnit se v praxi.
Kořeny naší školy sahají až k listopadu 1899, kdy c. k. ministerstvo vyučování a kultury povolilo "s úctou zřídit v Kladně reálné gymnázium s českým vyučovacím jazykem". Škola sídlí v secesní budově v centru města, která prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní se stabilizovalo technické zázemí školy, umožňující kvalitní výuku studentů. Výuka přírodovědných a humanitních předmětů probíhá v odborných učebnách a laboratořích. Učebna výpočetní techniky umožňuje práci s počítači se širokým příslušenstvím na síti a s velkým spektrem aplikačního software. Celá síť je napojena na Internet. Škola má k dispozici dvě tělocvičny a sportovní areál v prostoru školního dvora. Studenti mohou využívat i knihovnu se studovnou.
Další info o škole
Studenti školy se každoročně úspěšně účastní odborných olympiád a soutěží. Pod vedením našich pedagogů se dokáží prosadit v celostátních i mezinárodních kolech a někteří na základě úspěšných konkurzů absolvují studijní pobyty např. v USA a Anglii.
Hlavním kritériem pro hodnocení úspěšnosti našich studentů ale zůstává jejich uplatnění po absolvování školy. Úspěšnost přijetí na vysokou školu se u absolventů se studijním průměrem do 2,00 pohybuje každoročně okolo 85 % (ze všech studentů v maturitním ročníku to bývá okolo 60-65 %), ostatní studují na vyšších odborných školách nebo pracují v zajímavých profesích různých odvětví.
Studium je organizováno ve dvou formách - jako čtyřleté, všeobecné pro absolventy 9. tříd ZŠ, a osmileté, všeobecné pro absolventy 5. ročníku základní školy. Zájemci o studium konají přijímací zkoušky z matematiky, českého jazyka a u osmiletého studia navíc absolvují testy studijních předpokladů. Obě formy studia končí maturitní zkouškou z českého jazyka, cizího jazyka (angličtina, němčina, francouzština) a dalších dvou předmětů dle výběru studenta.
Učební plán školy se skládá ze standardních povinných předmětů (český jazyk, matematika atd.) a předmětů volitelných. Volitelné předměty (známé také jako semináře) se otvírají podle zájmu studentů a možností školy. Tyto předměty profilují naše studenty, a tím zvyšují pravděpodobnost přijetí na zvolenou vysokou školu. Studenti studují od třetího (resp. sedmého) ročníku dva volitelné předměty a v dalším ročníku volí třetí. Vybírají například semináře z cizích jazyků umožňující studentům složit státní zkoušku a FCE v anglickém jazyce, přírodovědných a humanitních předmětů, programování, základy administrativy a účetnictví atd. Všechny předměty vyučují zkušení, plně aprobovaní profesoři. Na výuce seminářů v angličtině ve vyšších ročnících a na nepovinných konverzacích v anglickém jazyce se podílejí rodilí mluvčí.
Součástí studia je i výuka probíhající mimo školu s finanční spoluúčastí rodičů - tzv. kurzy. Konkrétně se jedná o úvodní soustředění na začátku studia, v dalších ročnících pak lyžařský výcvikový kurz, tělovýchovný kurz, ekologicko-biologický kurz a jazykový kurz.
Motivací pro studenty jsou také finančně nenáročné výměnné akce s partnerskými školami v Belgii a Německu, které škola organizuje.